Γραμματεία Υπουργικού Συμβουλίου

Κατάλογος Ονομάτων Υπουργών και Υφυπουργών
από την Ανακήρυξη της Δημοκρατίας.


ΌνομαΥπουργείο
Περίοδος

από
μέχρι

1.Ανδρέας Αραούζος Εμπορίου και Βιομηχανίας
16.8.1960
-
10.3.1968
2.Πολύκαρπος ΓιωρκάτζηςΕσωτερικών
16.8.1960
-
1.11.1968
3.Σπύρος ΚυπριανούΕξωτερικών
16.8.1960
-
15.6.1972
4.Ρηγίνος ΘεοχάρηςΟικονομικών
16.8.1960
-
1.7.1962
5.Ανδρέας ΠαπαδόπουλοςΣυγκοινωνιών και Έργων
16.8.1960
-
20.4.1966
6.Νιαζί ΜανιέραΥγείας
26.10.1960
-
23.12.1963
7.Οσμάν ΟρέκΆμυνας
16.8.1960
-
23.12.1963
8.Φαζίλ ΠλουμέρΓεωργίας και Φυσ. Πόρων
16.8.1960
-
23.12.1963
9.Στέλλα ΣουλιώτηΔικαιοσύνης
31.8.1960
-
30.6.1970
10.Τάσος ΠαπαδόπουλοςΕργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
31.8.1960
-
30.6.1970
11.Ρένος ΣολομίδηςΟικονομικών
2.7.1962
-
23.6.1968
12.Κωνσταντίνος ΣπυριδάκηςΠαιδείας
31.3.1965
-
30.6.1970
13.Τίτος ΦάνοςΣυγκοινωνιών και Έργων
21.4.1966
-
30.6.1970
14.Γεώργιος ΤομπάζοςΓεωργίας και Φυσ. Πόρων
21.4.1966
-
30.6.1970
Συγκοινωνιών και Έργων
15.1.1975
-
8.3.1978
Γεωργίας και Φυσ. Πόρων
9.3.1978
-
9.9.1980
Υγείας
10.9.1980
-
19.4.1982
15.Νίκος Γ. ΔημητρίουΕμπορίου και Βιομηχανίας
15.6.1968
-
30.6.1970
16.Ανδρέας Χρ. ΠατσαλίδηςΟικονομικών
24.6.1968
-
15.7.1974
Οικονομικών
15.1.1975
-
31.10.1979
17.Επαμεινώνδας ΚωμοδρόμοςΕσωτερικών και Άμυνας
10.12.1968
-
15.6.1972
18.Φρίξος Λ. ΠετρίδηςΠαιδείας
1.7.1970
-
15.6.1972
19.Ανδρέας Μ. ΛοϊζίδηςΕμπορίου και Βιομηχανίας
1.7.1970
-
15.6.1972
20.Γεώργιος Ξ. ΙωαννίδηςΔικαιοσύνης
1.7.1970
-
15.6.1972
Εσωτερικών και 'Αμυνας
16.6.1972
-
15.7.1974
Δικαιοσύνης
15.1.1975
-
8.3.1978
Προεδρίας
9.3.1978
-
9.9.1980
21.Νικόλαος Σ. ΡούσοςΣυγκοινωνιών και Έργων
1.7.1970
-
15.6.1972
22.Ανδρέας Μ. ΜαυρομμάτηςΕργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
1.7.1970
-
15.6.1972
23.Παναγιώτης ΤουμαζήςΓεωργίας και Φυσ. Πόρων
1.7.1970
-
15.6.1972
24.Μιχαήλ Ε. ΓλυκύςΥγείας
6.10.1970
-
4.10.1972
25.Ιωάννης Κλ. ΧριστοφίδηςΕξωτερικών
16.6.1972
-
15.7.1974
Εξωτερικών
15.1.1975
-
8.3.1978
26.Μιχαήλ Γ. ΚολοκασίδηςΕμπορίου και Βιομηχανίας
16.6.1972
-
15.7.1974
Εμπορίου και Βιομηχανίας
15.1.1975
-
4.10.1976
27.Οδυσσέας Α. ΙωαννίδηςΓεωργίας και Φυσ. Πόρων
16.6.1972
-
15.7.1974
28.Χρίστος Ι. ΒάκηςΔικαιοσύνης
16.6.1972
-
15.7.1974
Υγείας
17.1.1975
-
4.10.1976
29.Ανδρέας Κ. ΚούροςΠαιδείας
16.6.1972
-
15.7.1974
30.Μάρκος Π. ΣπανόςΕργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
16.6.1972
-
15.7.1974
Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
15.1.1975
-
8.3.1978
31.Ιωάννης Χ. ΖαμπαρλούκοςΣυγκοινωνιών και Έργων
16.6.1972
-
15.7.1974
32.Ζήνων Δ. ΣεβέρηςΥγείας
5.10.1972
-
15.7.1974
33.Χριστόδουλος ΒενιαμίνΕσωτερικών και Άμυνας
15.1.1975
-
6.1.1985
Εσωτερικών
28.2.1988
-
27.2.1993
34.Ανδρέας Π. ΜικελλίδηςΠαιδείας
15.1.1975
-
4.10.1976
Υγείας
5.10.1976
-
9.9.1980
35.Φρίξος Χ. ΚολώταςΓεωργίας και Φυσ. Πόρων
17.1.1975
-
8.3.1978
36.Χρυσόστομος Α. ΣοφιανόςΠαιδείας
5.10.1976
-
9.9.1980
37.Αντώντιος Ι. ΠιερίδηςΕμπορίου και Βιομηχανίας
5.10.1976
-
8.3.1978
38.Νίκος Α. ΡολάνδηςΕξωτερικών
9.3.1978
-
21.9.1983
Εμπορίου και Βιομηχανίας
28.2.1998
-
28.2.2003
39.Ανδρέας Ν. ΠαπαγεωργίουΕμπορίου και Βιομηχανίας
9.3.1978
-
9.9.1980
40.Μάριος Γ. ΗλιάδηςΣυγκοινωνιών και Έργων
9.3.1978
-
9.9.1980
41.Αιμίλιος ΘεοδούλουΕργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
9.3.1978
-
9.9.1980
42.Πέτρος Β. ΜιχαηλίδηςΔικαιοσύνης
9.3.1978
-
9.9.1980
43.Στέλιος ΚατσέλληςΕσωτερικών (Υφυπουργός)
9.3.1978
-
9.9.1980
Προεδρίας
10.9.1980
-
22.9.1982
Παιδείας
23.9.1982
-
6.1.1985
Άμυνας
7.1.1985
-
31.7.1985
44.Κώστας ΧατζηστεφάνουΠαιδείας (Υφυπουργός)
9.3.1978
-
9.9.1980
45.Αυξέντιος ΑυξεντίουΟικονομικών
1.11.1979
-
19.4.1982
46.Κωνσταντίνος ΚιττήςΕμπορίου και Βιομηχανίας
10.9.1980
-
19.4.1982
Οικονομικών
7.1.1985
-
28.7.1985
47.Νικόλαος ΚονομήςΠαιδείας
10.9.1980
-
19.4.1982
48.Νίκος ΠαττίχηςΓεωργίας και Φυσ. Πόρων
10.9.1980
-
19.4.1982
Γεωργίας και Φυσ. Πόρων
9.11.1987
-
27.2.1988
49.Γεώργιος ΣταυρινάκηςΕργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
10.9.1980
-
19.4.1982
Δικαιοσύνης και Δημ. Τάξεως
2.5.1996
-
30.5.1996
Εσωτερικών
12.11.1997
-
27.2.1998
50.Ανδρέας ΔημητριάδηςΔικαιοσύνης
10.9.1980
-
19.4.1982
51.Πέτρος ΣτυλιανούΕσωτερικών (Υφυπουργός)
10.9.1980
-
19.4.1982
52.Γεώργιος Κ. ΧατζηκώσταςΣυγκοινωνιών και Έργων
12.9.1980
-
19.4.1982
53.Σίμος Γ. ΒασιλείουΟικονομικών
20.4.1982
-
6.1.1985
54.Γεώργιος ΑνδρέουΕμπορίου και Βιομηχανίας
20.4.1982
-
6.1.1985
55.Πάνος Λ. ΙωάννουΠαιδείας
20.4.1982
-
17.9.1982
56.Χρίστος Δ. ΜαυρέλληςΣυγκοινωνιών και Έργων
20.4.1982
-
31.7.1985
Οικονομικών
1.8.1985
-
27.2.1988
57.Δημήτρης ΧριστοδούλουΓεωργίας και Φυσ. Πόρων
20.4.1982
-
6.1.1985
58.Χρίστος Κ. ΠελεκάνοςΥγείας
20.4.1982
-
27.2.1988
59.Παύλος Μ. ΠαπαγεωργίουΕργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
20.4.1982
-
6.1.1985
60.Φοίβος Ν. ΚληρίδηςΔικαιοσύνης
20.4.1982
-
6.1.1985
61.Ηλίας Π. ΗλιάδηςΕσωτερικών (Υφυπουργός)
20.4.1982
-
31.7.1985
Άμυνας
1.8.1985
-
27.2.1988
62.Κωνσταντίνος Μ. ΜιχαηλίδηςΠροεδρίας
23.9.1982
-
31.7.1985
Εσωτερικών
1.8.1985
-
27.2.1988
Εσωτερικών
28.2.1993
-
11.11.1997
Εσωτερικών
28.2.1998
-
18.3.1999
63.Γεώργιος ΙακώβουΕξωτερικών
22.9.1983
-
27.2.1993
Εξωτερικών
1.3.2003
-
12.6.2006
64.Ανδρέας ΧριστοφίδηςΠαιδείας
7.1.1985
-
27.2.1988
65.Ρόης Γ. ΝικολαϊδηςΕσωτερικών
7.1.1985
-
31.7.1985
Συγκοινωνιών και Έργων
1.8.1985
-
27.2.1988
66.Μιχαλάκης Π. ΜιχαηλίδηςΕμπορίου και Βιομηχανίας
7.1.1985
-
27.2.1988
Εμπορίου και Βιομηχανίας
12.11.1997
-
27.2.1998
67.Ανδρέας Μ. ΜουσιούτταςΕργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
7.1.1985
-
27.2.1988
Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
28.2.1993
-
11.11.1997
Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
28.2.1998
-
28.2.2003
68.Δημήτριος Π. ΛιβέραςΔικαιοσύνης
7.1.1985
-
27.2.1988
69.Ανδρέας ΠαπασολομώντοςΓεωργίας και Φυσ. Πόρων
7.1.1985
-
5.11.1987
70.Ανδρέας ΦιλίππουΠαιδείας
28.2.1988
-
3.5.1990
71.Νάκος ΠρωτοπαπάςΣυγκοινωνιών και Έργων
28.2.1988
-
3.5.1990
72.Τάκης ΧριστοφίδηςΕργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
28.2.1988
-
3.5.1990
73.Χριστόδουλος ΧρυσάνθουΔικαιοσύνης
28.2.1988
-
3.5.1990
74.Παύλος ΣαββίδηςΣυγκοινωνιών και Έργων
4.5.1990
-
24.11.1991
75.Τάκης ΝέμιτσαςΕμπορίου και Βιομηχανίας
28.2.1988
-
17.1.1993
76.Γιώργος ΣυρίμηςΟικονομικών
28.2.1988
-
27.2.1993
77.Ανδρέας ΑλωνεύτηςΆμυνας
28.2.1988
-
27.2.1993
78.Χριστόφορος ΧριστοφίδηςΠαιδείας
4.5.1990
-
27.2.1993
79.Ρένος ΣταυράκηςΣυγκοινωνιών και Έργων
25.11.1991
-
27.2.1993
80.Ανδρέας ΓαβριηλίδηςΓεωργίας και Φυσ. Πόρων
28.2.1988
-
27.2.1993
Υγείας
1.2.2005
-
12.6.2006
81.Ιάκωβος ΑριστείδουΕργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
4.5.1990
-
27.2.1993
82.Νίκος ΠαπαϊωάννουΔικαιοσύνης
4.5.1990
-
27.2.1993
83.Πανίκος ΠαπαγεωργίουΥγείας
28.2.1988
-
27.2.1993
84.Στέλιος ΚοιλιάρηςΕμπορίου και Βιομηχανίας
28.2.1993
-
27.4.1995
85.Φαίδρος ΟικονομίδηςΟικονομικών
28.2.1993
-
6.11.1994
86.Κυριάκος ΧριστοφήΕμπορίου και Βιομηχανίας
28.4.1995
-
11.11.1997
87.Αλέκος Π. ΜιχαηλίδηςΕξωτερικών
28.2.1993
-
8.4.1997
88.Αλέκος Κ. ΕυαγγέλουΔικαιοσύνης και Δημ. Τάξεως
28.2.1993
-
1.5.1996
Δικαιοσύνης και Δημ. Τάξεως
31.5.1996
-
8.4.1997
89.Κλαίρη Ν. ΑγγελίδουΠαιδείας και Πολιτισμού
28.2.1993
-
8.4.1997
90.Μανώλης Ν. ΧριστοφίδηςΥγείας
28.2.1993
-
8.4.1997
91.Αδάμος Κ. ΑδαμίδηςΣυγκοινωνιών και Έργων
28.2.1993
-
8.4.1997
92.Κώστας Σ. ΠετρίδηςΓεωργίας και Φυσ. Πόρων
28.2.1993
-
11.11.1997
93.Κώστας Χρ. ΗλιάδηςΆμυνας
28.2.1993
-
11.11.1997
94.Γιώργος ΧατζηνικολάουΠαιδείας και Πολιτισμού
9.4.1997
-
27.2.1998
95.Ανδρέας Μαντοβάνης Γεωργίας και Φυσ. Πόρων
12.11.1997
-
27.2.1998
96.Γεώργιος Χαραλαμπίδης'Αμυνας
12.11.1997
-
27.2.1998
97.Στάθης ΠαπαδάκηςΕργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
12.11.1997
-
27.2.1998
98.Γιαννάκης Λ. ΟμήρουΆμυνας
28.2.1998
-
4.1.1999
99.Λυκούργος ΚάππαςΠαιδείας και Πολιτισμού
28.2.1998
-
4.1.1999
100.Χριστόδουλος Κ. ΧριστοδούλουΟικονομικών
7.11.1994
-
18.3.1999
Εσωτερικών
19.3.1999
-
2.5.2002
101.Λεόντιος Γ. ΙεροδιακόνουΣυγκοινωνιών και Έργων
9.4.1997
-
24.8.1999
102.Χρίστος Π. ΣολωμήςΥγείας
9.4.1997
-
24.8.1999
103.Γιαννάκης ΧρυσοστομήςΆμυνας
5.1.1999
-
24.8.1999
104.Νίκος Κ. Κόσης Δικαιοσύνης και Δημ. Τάξεως
9.4.1997
-
24.9.2002
105.Γιαννάκης Γ. ΚασουλίδηςΕξωτερικών
Εξωτερικών
9.4.1997
1.3.2013
-
-
28.2.2003
28.2.2018
106.Τάκης Μ. ΚληρίδηςΟικονομικών
19.3.1999
-
28.2.2003
107.Ανδρέας ΠαναγιώτουΕσωτερικών
9.5.2002
-
28.2.2003
108.Σωκράτης Ι. ΧάσικοςΆμυνας
25.8.1999
-
28.2.2003
'Αμυνας
22.3.2014
-
6.4.2014
Εσωτερικών
1.3.2013
-
10.5.2017
109.Αλέκος ΣιάμποςΔικαιοσύνης και Δημ. Τάξεως
26.9.2002
-
28.2.2003
110.Ουράνιος Μ. ΙωαννίδηςΠαιδείας και Πολιτισμού
5.1.1999
-
28.2.2003
111.Φρίξος Α. ΣαββίδηςΥγείας
25.8.1999
-
28.2.2003
112.Αβέρωφ Π. ΝεοφύτουΣυγκοινωνιών και Έργων
25.8.1999
-
28.2.2003
113.Κώστας ΘεμιστοκλέουςΓεωργίας και Φυσ. Πόρων
28.2.1998
-
28.2.2003
114.Κυριάκος ΚαζαμίαςΣυγκοινωνιών και Έργων
1.3.2003
-
13.4.2004
Οικονομικών
5.8.2011
-
22.3.2012
115.Κωνσταντίνα ΑκκελίδουΥγείας
1.3.2003
-
26.11.2004
116.Μάρκος ΚυπριανούΟικονομικών
1.3.2003
-
18.5.2004
Εξωτερικών
3.3.2008
-
4.8.2011
117.Ιάκωβος Ν. ΚεραυνόςΕργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
1.3.2003
-
18.5.2004
Οικονομικών
19.5.2004
-
30.8.2005
118.Κυριάκος ΜαυρονικόλαςΆμυνας
1.3.2003
-
12.6.2006
119.Ευθύμιος ΕυθυμίουΓεωργίας και Φυσ. Πόρων
1.3.2003
-
12.6.2006
120.Δώρος ΘεοδώρουΔικαιοσύνης και Δημ. Τάξεως
1.3.2003
-
12.6.2006
121.Γιώργος ΛιλλήκαςΕμπορίου, Βιομ. και Τουρισμού
1.3.2003
-
12.6.2006
Συγκοινωνιών και Έργων
14.4.2004
-
18.5.2004
Εξωτερικών
13.6.2006
-
15.7.2007
122.Χρίστος ΤαλιαδώροςΕργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
19.5.2004
-
12.6.2006
123.Ανδρέας ΧρίστουΕσωτερικών
1.3.2003
-
7.9.2006
Υγείας
1.12.2004
-
31.1.2005
124.Φοίβος ΚλόκκαρηςΆμυνας
13.6.2006
-
25.9.2006
125.Μιχάλης ΣαρρήςΟικονομικών
31.8.2005
-
28.2.2008
Άμυνας
Οικονομικών
26.9.2006
1.3.2013
-
-
5.10.2006
2.4.2013
126.Πεύκιος ΓεωργιάδηςΠαιδείας και Πολιτισμού
1.3.2003
-
17.1.2007
127.Νεοκλής ΣυλικιώτηςΕσωτερικών
8.9.2006
-
15.7.2007
Παιδείας και Πολιτισμού
Εσωτερικών
Εμπ. Βιομ. και Τουρισμού
24.1.2007
29.2.2008
20.3.2012
-
-
-
19.2.2007
20.3.2012
28.2.2013
128.Νίκος ΣυμεωνίδηςΆμυνας
6.10.2006
-
3.5.2007
129.Θεοχάρης ΘράσουΣυγκοινωνιών και Έργων
19.5.2004
-
15.7.2007
130.Χάρης ΧαραλάμπουςΥγείας
13.6.2006
-
15.7.2007
131.Ερατώ Κοζάκου-ΜαρκουλλήΕξωτερικών
16.7.2007
-
2.3.2008
Συγκοινωνιών και Έργων
Εξωτερικών
2.3.2010
5.8.2011
-
-
4.8.2011
28.2.2013
132.Μαρία Μαλαχτού-ΠαμπαλλήΣυγκοινωνιών και Έργων
16.7.2007
-
28.2.2008
133.Κώστας ΚαδήςΥγείας
Παιδείας και Πολιτισμού
16.7.2007
14.3.2014
-
-
28.2.2008
28.2.2018
134.Αντώνης ΒασιλείουΕργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
13.6.2006
-
28.2.2008
135.Χριστόδουλος ΠασιαρδήςΆμυνας
14.5.2007
-
28.2.2008
136.Φώτης ΦωτίουΓεωργίας και Φυσ. Πόρων
13.6.2006
-
28.2.2008
Άμυνας
1.3.2013
-
13.3.2014
137.Σοφοκλής ΣοφοκλέουςΔικαιοσύνης και Δημ. Τάξεως
13.6.2006
-
28.2.2008
138.Αντώνης ΜιχαηλίδηςΕμπ., Βιομ. και Τουρισμού
13.6.2006
-
28.2.2008
139.Χρίστος ΠατσαλίδηςΕσωτερικών
16.7.2007
-
28.2.2008
Υγείας
29.2.2008
-
4.8.2011
140.Άκης ΚλεάνθουςΠαιδείας και Πολιτισμού
20.2.2007
-
28.2.2008
141.Κύπρος ΧρυσοστομίδηςΔικαιοσύνης και Δημ. Τάξεως
29.2.2008
-
17.12.2008
142.Αντώνης ΠασχαλίδηςΕμπ., Βιομ. και Τουρισμού
29.2.2008
-
4.8.2011
Δικαιοσύνης και Δημ. Τάξεως
18.12.2008
-
21.12.2008
143.Νίκος ΝικολαϊδηςΣυγκοινωνιών και Έργων
29.2.2008
-
1.3.2010
144.Μιχάλης Πολυνείκη-ΧαραλαμπίδηςΓεωργίας και Φυσ. Πόρων
29.2.2008
-
1.3.2010
145.Κώστας ΠαπακώσταςΆμυνας
29.2.2008
-
13.7.2011
146.Χαρίλαος ΣταυράκηςΟικονομικών
29.2.2008
-
4.8.2011
147.Ανδρέας ΔημητρίουΠαιδείας και Πολιτισμού
29.2.2008
-
4.8.2011
148.Δημήτρης ΗλιάδηςΓεωργίας και Φυσ. Πόρων
Άμυνας
2.3.2010
14.7.2011
-
-
4.8.2011
28.2.2013
149.Πραξούλα Κυριακού-ΑντωνιάδουΕμπ., Βιομ. και Τουρισμού
5.8.2011
-
20.3.2012
150.Σταύρος ΜαλάςΥγείας
5.8.2011
-
14.10.2012
151.Ευθύμιος ΦλουρέντζουΣυγκοινωνιών και Έργων
5.8.2011
-
28.2.2013
152.Ανδρούλα ΑγρότουΥγείας
15.10.2012
-
28.2.2013
153.Βάσος ΣιαρλήΟικονομικών
23.3.2012
-
28.2.2013
154.Σωτηρούλα ΧαραλάμπουςΕργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
29.2.2008
-
28.2.2013
155.Σοφοκλής ΑλετράρηςΓεωργίας και Φυσ. Πόρων
5.8.2011
-
28.2.2013
156.Λουκάς ΛουκάΔικαιοσύνης & Δημ. Τάξεως
22.12.2008
-
28.2.2013
157.Ελένη ΜαύρουΕσωτερικών
20.3.2012
-
28.2.2013
158.Γεώργιος ΔημοσθένουςΠαιδείας και Πολιτισμού
5.8.2011
-
28.2.2013
159.Χάρης Γεωργιάδης Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
1.3.2013
-
2.4.2013
160.Τάσος Μητσόπουλος Συγκοινωνιών και Έργων
1.3.2013
-
13.3.2014
Άμυνας
14.3.2014
-
21.3.2014
161.Κυριάκος ΚενεβέζοςΠαιδείας και Πολιτισμού
1.3.2013
-
13.3.2014
162.Πέτρος ΠετρίδηςΥγείας
1.3.2013
-
13.3.2014
163.Φίλιππος ΠατσαλήςΥγείας
14.3.2014
-
26.7.2015
164.Μάριος ΔημητριάδηςΣυγκοινωνιών και Έργων
14.3.2014
-
28.2.2018
165.Γεώργιος Π. ΠαμπορίδηςΥγείας
27.7.2015
-
28.2.2018
166.Χριστόφορος ΦωκαϊδηςΆμυνας
7.4.2014
-
28.2.2018
167.Νίκος ΚουγιάληςΓεωργίας και Φυσ. Πόρων
1.3.2013
-
28.2.2018
168.Ιωνάς ΝικολάουΔικαιοσύνης και Δημοσίας Τάξεως
1.3.2013
-
30.5.2019





Back To Top